← Späť do:
Chiroworks blog

Migréna? Prečo vzniká a ako sa dá odstrániť?

Dátum: 23. 10. 2018 • Autor: Martin Hyben

Migréna? Prečo vzniká a ako sa dá odstrániť? 

Silné bolesti hlavy alebo migrény sú taktiež problémom, s ktorým sa v praxi stretávam viac, než by som si želal. Vyskytuje sa najmä u žien, no v poslednom období aj u mužov. Viem pochopiť ľudí, ktorí ma vyhľadajú práve s týmto problémom, pretože som mal sám v minulosti par krát migrénu. Je to naozaj veľmi nepríjemná záležitosť a ľudí, ktorí ňou trpia stále pribúda. Na migrénu nezaberajú voľno predajné lieky, dokonca väčšinou tento stav ešte zhoršia. Pri neriešení problému môžu mať migrény na svedomí ďaleko vážnejšie ochorenia, preto som sa rozhodol napísať samostatný článok na túto tému.

KDE JE TEDA PROBLÉM?
Z mojej praxe viem, že najčastejšia príčina bolesti hlavy a migrén je v krčnej chrbtici. A to konkrétne v stavcoch C1 (Atlas) a C2 (Axis). Pri vybočení týchto stavcov dochádza k pritlačeniu tepien smerujúcich do mozgu. Následkom toho je mozog slabo zásobený krvou, preto sa cievy v hlave roztiahnu a tlačia na nervy, ktoré spôsobia neznesiteľnú bolesť hlavy.
Tieto stavce majú tendenciu vybočiť najčastejšie kvôli stuhnutým trapézovým svalom, ktoré ťahajú krčné stavce. Stuhnuté trapézové svaly sú väčšinou zapríčinené vypadnutými lopatkami.

V prípade migrény je chiropraxia veľmi účinná a prakticky okamžite dôjde k úľave. Je dôležité napraviť krčnú a hrudnú chrbticu a lopatky. Taktiež uvoľniť štítnu žľazu, ktorá má zasa tendenciu sa zablokovať vďaka trapézovým svalom a tým vytvára ďalší blok k prekrveniu hlavy. Následne dôjde k uvoľneniu svalstva a k prekrveniu hlavy.

KOREŇ PROBLÉMU
Kde je skutočná príčina tohto problému? Prečo stavce vybočia a vypadnú lopatky? Príčiny môžeme jednoznačne hľadať v životospráve či povolenom svalstve, no hlavná príčina sa skrýva v tráviacom trakte a to konkrétne v ochoreniach žlčníka. V praxi som sa už stretol aj s prípadmi, kde bol pridružený aj chronický zápal močového mechúra.
Pôvodcom ochorenia žlčníka je samozrejme životospráva a to konkrétne nedostatočný kalorický príjem, preto migréna postihuje prevažne ženy. Ženy v honbe za ideálnou postavou neustále trápia svoje telo nedostatočným kalorickým príjmom. Aj to je dôvod, prečo práve ženy tvoria dominantnú skupinu ľudí, ktorým musia žlčník operačne odstrániť. Pritom paradoxne práve nedostatočný kalorický príjem môže za neustálu nespokojnosť s postavou.

Tento problém sa samozrejme môže týkať aj ľudí, ktorí majú určitú nadváhu a na prvý pohľad by sme im asi neodhadovali nedostatočný kalorický príjem. No opak je pravdou, pretože väčšinou títo ľudia trpia syndrómom hladovania a následného prejedania.
So žlčníkom trpí samozrejme aj pečeň. To je dôvod, prečo po podaní voľno predajných liekov nedochádza k úľave. Práve naopak, často dôjde k zhoršeniu bolestí, pretože zaťaženie na tieto orgány sa podanou chémiu ešte viac zvýši.

Z tohto dôvodu je na úľavu od bolestí vhodnejšie zapojiť hlavne prírodu. Čaj z paliny pravej či z pestreca mariánskeho dokáže pri bolestiach rýchlo pomôcť.

AKO SA SKUTOČNE VYLIEČIŤ A TENTO STAV SI AJ UDRŽAŤ?
Môže to znieť ako klišé a tiež ako všeliek, ale v skutočnosti to tak je. Strava je ten najsilnejší liek, ale súčasne aj najsilnejší jed. Preto, ak je vaším cieľom skutočne sa vyliečiť a zbaviť sa migrény nenávratne, za najdôležitejšie po chiropraxii pokladám úpravu stravy a pridanie vhodných športových aktivít. A aké atribúty by mala spĺňať tá správna strava? V prvom rade dostatočné množstvo, mala by byť dostatočne pestrá a hlavne by v nej mali prevažovať plnohodnotné potraviny.

Takže úpravou životného štýlu je naozaj možné zbaviť sa migrény natrvalo, preto to netreba podceňovať a začať na tom pracovať už dnes.

Bezplatná konzultácia

Kontaktujte nás a získajte viac informácií o Chiroworks

Infolinka: denne, 9:00 - 16:00 hod.
tel.: 0907 942 851
Klienti a urgentné prípady: volajte alebo píšte na VIP tel. číslo:
tel.: 0901 *** ***
27. 05. 2020

Seknutie

Hlavná príčina seknutia je niekde, kde by to možno človeka ani nenapadlo a nemusí to byť len v kostiach.
Zistite viac →
04. 11. 2019

Bolesť krčnej chrbtice

Za najčastejší spúštač bolestí krčnej chrbtice pokladám hlavne sedavé zamestnanie. Spustené ramená, ohnutý chrbát za stolom časom môže narobiť hlboké vrásky.
Zistite viac →