← Späť do:
Chiroworks blog

Vyskočený stavec

Dátum: 23. 03. 2019 • Autor: Martin Hyben

Mám “vyskočený” stavec 

➡️Veľmi často sa stáva, že ma ľudia navštevujú hlavne s týmto problémom. Väčšinou je to teda “vyskočený” alebo “vypadnutý” stavec. Buď im to niekto povedal, alebo si to jednoducho myslia, kedže pociťujú diskomfort na chrbáte. No po vykonaní diagnostiky zisťujem, že problém je úplne opačný ako opisuje klient.
MOŽNÉ VARIANTY “DEFORMÁCIE” STAVCOV
➡️Najprv si povieme aké varianty môžu mať “deformované” stavce.
Retrolistéza je stavec “vypadnutý” smerom von od tela.
Ventrolistéza je stavec “vnorený” smerom do tela.
Ďalej je to rotácia stavca a nakoniec môže byť stavec aj ešte vybočený.
AKO TO TEDA JE??‍♂️
➡️Takže ako som už spomínal na 90% je ten problém väčšinou opačný, ako si klient v skutočnosti myslí. V 90% prípadov stavec vôbec nie je vyskočený, ale vpadnutý. Teda je tam ventrolistéza. ☝️A tieto stavce sa ale musia vyťahovať.
Teda úplny opak, ako si ľudia myslia. Veľa ľudí totiž ani netušia, že sa niečo také môže vôbec stať. Preto by som chcel upozorniť na neodborné techniky typu vtláčania či stláčania chrbtice, ktoré spôsobia síce chvíľkové uvoľnenie chrbtice, no v skutočnosti stavec vtlačia buď ešte hlbšie, alebo vtlačia sa aj ďalšie naokolo. A z menšieho problému sa stáva jeden veľký. Čiže chrbtica síce „pukne“ a stavce sa od seba odlepia, preto cítiť následne úľavu. No za jeden či dva dni chrbát ešte viac stuhne, pretože už nie je len jedna ventrolistéza, ale naraz aj štyri či viac. No nie je to len stuhnutý chrbát, ktorý bude človeka trápiť, kedže takto posunutý stavec už môže ovplyvňovať aj činnosť vnútorných orgánov. Takže naozaj veľký pozor na takéto techniky, ktoré neodporúčam v žiadnom prípade.‼️⛔
“PUKNUTIE”
➡️A ako je to s takým tým typickým puknutím? Veľa ľudí si myslí, že ak niečo pukne je to dobré. ☝️No nie každé puknutie musí byť naozaj dobré. Pretože tento zvuk vydáva kĺb či stavec väčšinou vždy ak sa posunie. No nemusí to byť hneď jeho správna pozícia, ale kľudne mohol ísť aj mimo svoju pozíciu. Takže ak Vám niečo pukne buď samovoľne, alebo pri tréningu či si to robíte sami je veľmi možné, že ak nie hneď tak časom z toho môže byť problém.?

Bezplatná konzultácia

Kontaktujte nás a získajte viac informácií o Chiroworks

Infolinka: denne, 9:00 - 16:00 hod.
tel.: 0907 942 851
Klienti a urgentné prípady: volajte alebo píšte na VIP tel. číslo:
tel.: 0901 *** ***
27. 05. 2020

Seknutie

Hlavná príčina seknutia je niekde, kde by to možno človeka ani nenapadlo a nemusí to byť len v kostiach.
Zistite viac →
04. 11. 2019

Bolesť krčnej chrbtice

Za najčastejší spúštač bolestí krčnej chrbtice pokladám hlavne sedavé zamestnanie. Spustené ramená, ohnutý chrbát za stolom časom môže narobiť hlboké vrásky.
Zistite viac →