← Späť do:
Chiroworks blog

Bolesť krčnej chrbtice

Dátum: 04. 11. 2019 • Autor: Martin Hyben

➡️ 📝 Aj bolesť krčnej chrbtice patrí do skupiny, ktorá sa často končí operáciou. Ale ani operácia nie je záruka toho, že bolesti odídu, alebo sa nevrátia v krátkom čase. Za najčastejší spúštač bolestí krčnej chrbtice pokladám hlavne sedavé zamestnanie. Spustené ramená, ohnutý chrbát za stolom časom môže narobiť hlboké vrásky.

Rozhodol som sa napísať článok na tému bolesť krčnej chrbtice najmä na základe svojich skúseností a praxe. Je to pomerne častý problém s ktorým ma navštevujú klienti.

➡️ KDE JE PROBLÉM?🤷‍♂️
Z mojej praxe viem, že najčastejšia príčina bolesti krčnej chrbtice a to až v 90 % prípadov, je v spadnutých lopatkách. Spadnuté lopatky ťahajú svaly šije (trapézy), svaly na krku a tie ťahajú krčné stavce, ktoré sa zrotujú a začnú vytvárať tlak na platničky.
Tento problém sa väčšinou vôbec nerieši a pripisuje sa to stuhnutým svalom na šiji. Čo je síce pravda, ale príčinou stuhnutých svalov, sú práve spadnuté lopatky. A tak rokmi nastávajú vážne problémy s chrbticou. Protrúzia, hernia disku či neskôr až sekvester, teda prasknutie platničky, kde je už operácia naozaj nevyhnutná. 🔪Operácia krčnej chrbtice je dosť komplikovaná, kedže sa vykonáva cez prednú časť krku. Preto je dôležité tieto problémy nezanedbať a začať ich riešiť ešte v zárodku.
Pokladám za podstatné napraviť lopatky a stavce do správnej pozície 🏨chiropraxiou a uvoľniť tak tlak na stavce a platničky. Napravenie spôsobí zmiernenie bolesti, dokonca mnoho krát bolesť ustúpi úplne a nastáva postupná regenerácia.

➡️ PROTRÚZIA A HERNIA DISKU
Ak sa nerieši problém spadnutých lopatiek, po čase vznikne v chrbtici protrúzia alebo až hernia disku. Pod týmto termínom sa skrývaju stupne vysunutia platničky, ktorá už ale vytvára tlak na nervový koreň a to spôsobuje ešte väčšiu bolesť. Tieto problémy sa však stále dajú dobre napraviť 🏨chiropraxiou.

➡️ HORMONÁLNY HRB
Týmto termínom sa nazýva hrboľ, ktorý narastie na spodku zadnej časti krku. Je to spôsobené blokáciou krčného stavca C7. Tento problém okrem bolesti spôsobuje blokáciu štítnej žlazy a následne hormonálne problémy v tele. Preto je dôležité túto blokáciu odstrániť pomocou 🏨chiropraxie.

➡️ VERTIGO, MIGRÉNA ALEBO ZÁVRATE
Aj pri týchto ochoreniach je potrebné hľadať príčinu v blokácii krčných stavcov. Kontrétne sa jedná o stavce C1 (atlas) a C2 (axis).

Ako vidíte, taká krčná chrbtica môže mať na svedomí celý rad ochorení. Okrem iného aj zúženie cviev do hlavy, či celkovú hybnosť krku.

➡️ AKO SA SKUTOČNE VYLIEČIŤ A TENTO STAV SI AJ UDRŽAŤ?
Ak už pociťujete bolesti v krčenej chrbtici, alebo “len” stuhnutie šije, alebo Vás už v krčnej chrbtici niekedy seklo je potrebné spozornieť a začať problém riešiť. V prvom rade je dôležité dať lopatky a krčné stavce na správne miesto pomocou 🏨chiropraxie, kedže cvičenie s bolesťami je naozaj náročné a častokrát aj nebezpečné. Až potom odporúčam začať cvičiť. 🏋️‍♀️
☝️Ale pozor!
Lopatky padajú práve preto, lebo svaly sú povolené a natiahnuté. Ďalšie naťahovanie môže len uškodiť. ⛔️❌Preto neodporúčam žiadny strečing a ani naťahovanie chrbtového svalstva.

➡️ CVIČENIE
Z mojej praxe pri liečbe chronických bolestí krčnej chrbtice, ale aj celkovo chrbtice sa mi najviac osvedčili cviky s činkami. Tie pokladám za najúčinejšie, kedže sa dá veľmi dobre regulovať záťaž a tak dochádza k progresínemu posilňovaniu svalov. 💪

Samozrejme striktná technika a primerané hmotnoti. Všetky cviky na chrbát by mali byť vykonávané bez výpúšťania ramien s dôrazom na vrcholovú kontrakciu.

Okrem kvalitného tréningu chrbta netreba zabúdať ani na svaly ramien. Obvzlášť na ich zadnú časť, na ktorú sa často zabúda. Tu sa mi najviac osvedčil cvik s názvom rozpažovanie v predklone, ktorý vidno v posilňovniach málokedy.

bolesť krčnej chrbtice
cvik proti bolesti krčnej chrbtice

Kto sa bojí na začiatku činiek môže cvičiť môj obľúbený cvik “Superman”, ktorý takisto pôsobí aj na vrchnú časť chrbta.

💉Bez liekov to ide lepšie. 😊

—————————————————————

🏨 CHIROWORKS 🏨

➡️ Seklo Vás? Alebo Vás niečo bolí?

💡 Komplexné riešenie príčiny problému, nielen dôsledku.

🏥 Konzultácie prípadov vyžadujúcich si operáciu.

💪 Cvičebné programy v kombinácii s chiropraxiou na odstránenie dlhodobých chronických problémov a bolestí.

💊 Bez tabletok, injekcií a inéj chémie to ide lepšie.

Info:
➡️ info@chiroworks.sk 📪
➡️ 0907 942 851 ☎️

Bezplatná konzultácia

Kontaktujte nás a získajte viac informácií o Chiroworks

Infolinka: denne, 9:00 - 16:00 hod.
tel.: 0907 942 851
Klienti a urgentné prípady: volajte alebo píšte na VIP tel. číslo:
tel.: 0901 *** ***
23. 03. 2019

Vyskočený stavec

Veľmi často sa stáva, že ma ľudia navštevujú hlavne s týmto problémom. Väčšinou je to teda "vyskočený" alebo "vypadnutý" stavec.
Zistite viac →
29. 06. 2023

Chiropraktik Poprad: získajte úľavu od bolestí pomocou jemnej terapie

Chiropraktik Poprad
Zistite viac →