← Späť do:
Chiroworks blog

Bolesť krížov

Dátum: 13. 10. 2018 • Autor: Martin Hyben

Bolesť krížov…

Prečo vzniká a ako sa dá odstrániť?

Rozhodol som sa napísať článok na túto tému najmä na základe svojich skúseností a praxe. Bolesti v krížovej časti chrbtice sú u populácie naozaj častý problém, ktorý sa nezriedka končí až operáciou. Môžu sa objaviť náhle „z ničoho nič“, ale častejšie sa to stáva po snahe zdvihnúť nejaký predmet zo zeme. To pokladám aj za najčastejší a prvotný spúšťač problémov.

KDE JE PROBLÉM?
Z mojej praxe viem, že najčastejšia príčina bolesti krížov, a to až v 98% prípadov, viazne v pozícii panvy. Panva je zrotovaná a tým tlačí do chrbtice, kde posúva stavce a platničky.
Tento problém sa väčšinou vôbec nerieši a tak rokmi nastávajú vážne problémy s chrbticou. Protrúzia, hernia disku či neskôr až sekvester, teda prasknutie platničky, kde je už operácia naozaj nevyhnutná. Preto je dôležité tieto problémy nezanedbať a začať ich riešiť ešte v zárodku. Pokladám za podstatné vyrovnať panvu do správnej pozície chiropraxiou a uvoľniť tak tlak na stavce a platničky. Vyrovnanie stavcov a kostrče spôsobí zmiernenie bolesti, dokonca mnoho krát bolesť ustúpi úplne.

Ďalšie príčiny môžeme nájsť v dislokácii bedrového kĺbu. Ako som už spomínal v predchádzajúcom článku, táto dislokácia spôsobuje nerovnosť v dĺžke končatín, ktorá následne zapríčiňuje rotáciu panvy. Jednou z príčin však môže byť taktiež výskyt chronických zápalov v spodnej časti brucha.

PROTRÚZIA DISKU
Ak sa nerieši problém rotácie panvy, po čase vznikne v chrbtici protrúzia disku. Pod týmto termínom sa skrýva mierne vysunutie platničky, ktorá už ale vytvára tlak na nervový koreň a to spôsobuje bolesť. Tento problém sa však dá veľmi dobre napraviť chiropraxiou a odstránenie bolesti je väčšinou okamžité.

HERNIA DISKU
Tento problém je zložitejší a vyžaduje si už aj dávku trpezlivosti. V tomto prípade je vysunutie platničky značné, dokonca aj niekoľko milimetrov a platnička tlačí na miechový kanál. V týchto prípadoch už sú manipulačné techniky v chiropraxii obmedzené, keďže pri rotáciách je riziko prasknutia platničky a vytečenie gélu z platničky – sekvester. Preto sa rotácie nevykonávajú vôbec. Napriek tomu je dôležité vyrovnať panvu, kostrč a vyrovnať stavce.

Pri oboch prípadoch je však veľmi dôležitá chiropraxia brucha, vďaka ktorej sa uvoľnia chronické zápaly v spodnej časti brucha. Tie sú zodpovedné za poškodenie chrbtice. Väčšinou to bývajú zápaly v hrubom čreve, močovom mechúre či pohlavných orgánoch.

AKO SA SKUTOČNE VYLIEČIŤ A TENTO STAV SI AJ UDRŽAŤ?
Pri poškodených platničkách je okrem chiropraxie nevyhnutná zmena životného štýlu. V prvom rade úprava stravy, bez ktorej to skutočne nepôjde. Následne treba začať cvičiť. Pre ľudí, ktorí nikdy necvičili odporúčam SM systém s inštruktorom. Následne, po pár mesiacoch, je vhodné toto cvičenie zameniť za činky.
Ľuďom, ktorí s činkami už cvičia, odporúčam rapídne znížiť cvičebné hmotnosti, naučiť sa poriadne techniku, upraviť výber cvikov a precvičovať rovnomerne celé telo.

Kardio cvičenie, ako beh, bicykel a pod., je takisto dôležité, no v žiadnom prípade neodporúčam behať po tvrdom povrchu.

Ďalej treba venovať pozornosť veciam v bežnom živote, ktoré veľa ľudí pokladá za zbytočnosti, sú však veľmi dôležité. Mám na mysli napríklad dvíhanie predmetov zo zeme s vystretým chrbtom v štýle vynikajúceho cviku na chrbát – mŕtvy ťah.

V neposlednom rade správny a pravidelný STREČING celého tela, ktorý pokladám za rovnako dôležitý, ako samotné cvičenie. Okrem toho, že vďaka pravidelnému strečingu sa vyvarujete rôznych zranení, pomôže ľudom, ktorí majú problém chrbát vystrieť.

Bezplatná konzultácia

Kontaktujte nás a získajte viac informácií o Chiroworks

Infolinka: denne, 9:00 - 16:00 hod.
tel.: 0907 942 851
Klienti a urgentné prípady: volajte alebo píšte na VIP tel. číslo:
tel.: 0901 *** ***
19. 04. 2019

Sedenie za počítačom

Veľa ľudí v poslednej dobe našťasie už rieši techniku cvičenia️‍, ako správne dvíhať predmety atď., Málokto však rieši to, ako by mal sedieť v práci.
Zistite viac →
29. 06. 2023

Chiropraktik Poprad: získajte úľavu od bolestí pomocou jemnej terapie

Chiropraktik Poprad
Zistite viac →