← Späť do:
Chiroworks blog

Bandáže – sú bezpečné?

Dátum: 10. 02. 2019 • Autor: Martin Hyben

Bandáže

Na prvý pohľad neškodná vec, no z pohľadu chiropraktika si dovolím povedať, že môžu narobiť oveľa väčšie problémy ako by sa mohlo zdať. Vzhľadom na to, že bandáže sú dnes naozaj rozšírená vec medzi ľuďmi. Dokonca sa veselo predávajú, okrem lekární a zdravotníckych pomôcok, aj v supermarketoch, rozhodol som sa napísať článok na túto tému.

Teraz nemám na mysli ľudí, ktorí sú po ťažkých úrazoch s roztrhanými väzivami v kĺboch a čakajú na ?operáciu. Pretože tu je ich nosenie naozaj opodstatnené, keďže by v takomto prípade mohlo dôjsť k vyskočeniu kĺbu.

Svojím článkom mierim skôr k ľuďom, ktorí si myslia, že je prospešné používať ich napríklad pri športe, ak pociťujú bolesť v kĺbe. Napríklad – pri ⛷lyžovaní pociťujem bolesť v kolene, následne si nasadím bandáž. Znie to fajn. Koleno sa stiahne a bolesť ako tak ustúpi. Človek sa cíti istejšie. Skutočnosť je však taká, že opäť sa týmto problém nijako nerieši, len ho oddialia a dokonca môžu ho aj zhoršiť.

KDE JE PROBLÉM??‍♂️

Treba si najprv povedať, prečo to koleno, lakeť, zápästie atď vlastne bolí.
Je to väčšinou preto, lebo posunutá kosť tlači( v prípade kolena je to na meniskus), alebo ťahá väzivá. A väčšinou sa to stalo preto, pretože ten kĺb a svalstvo okolo sú oslabené. Teda, keď si nasadíte bandáž, bolesť síce krátkodobo možno stĺmíte, ale svaly a väzivá naokolo ešte viac oslabujete! To preto, lebo ich funkciu prebrala bandáž. A po rokoch nosenia bandáže, je už kĺb natoľko oslabený a poškodený, že výmena za umelý je už neodvrátiteľná.

RIEŠENIE?

Riešením je nepreĺbovať zbytočne problém nezmyselným nosením bandáže. Platí to pre akúkoľvek bandáž, ktorú na seba navlečiete (čiže nielen na kĺby, ale kľudne aj na brucho, kríže atď.)

Skutočné, dlhodobé a trvalé riešenie je jasné. Treba v prvom rade diagnostikovať, prečo kĺb bolí. Následne kosti, ktoré sú posunuté a niekam tlačia, treba napraviť (chiropraxiou). Potom treba začať cielene svaly posilňovať. Po čase zistíte, že bandáže vôbec netreba, pretože ste problém začalo skutočne riešiť nielen posúvať.

Bezplatná konzultácia

Kontaktujte nás a získajte viac informácií o Chiroworks

Infolinka: denne, 9:00 - 16:00 hod.
tel.: 0907 942 851
Klienti a urgentné prípady: volajte alebo píšte na VIP tel. číslo:
tel.: 0901 *** ***
19. 04. 2019

Sedenie za počítačom

Veľa ľudí v poslednej dobe našťasie už rieši techniku cvičenia️‍, ako správne dvíhať predmety atď., Málokto však rieši to, ako by mal sedieť v práci.
Zistite viac →
29. 06. 2023

Chiropraktik Poprad: získajte úľavu od bolestí pomocou jemnej terapie

Chiropraktik Poprad
Zistite viac →