← Späť do:
Chiroworks blog

Bolesti kolien a ich riešenie

Dátum: 21. 07. 2018 • Autor: Martin Hyben

Bolesti kolien a ich riešenie.

Bolesti kolien sú medzi populáciou dosť častý problém. Keď raz bolesti začnú málo kedy sa stáva, že odoznejú rýchlo a trápia ľúdí aj celé roky. Až sa koleno dostane do takého štádia, že operácia je už nevyhnutná. No ani tá nemusí pomôcť a ľudí táto bolesť stále trápi.
Rozhodol som sa napísať o bolestiach kolien na základe svojich skúseností a praxe, pretože je to veľmi častý problém a často končí až výmenou kĺbu. Sám som v minulosti trpel bolesťami kolien, každý to samozrejme pripisoval tomu, že som bol profesionálny lyžiar. No dnes už viem, že problém bol v povolenom svalstve, ktoré následne umožnilo rotácie kostí.

Kde je teda problém?

Z mojej praxe viem, že najčastejšia príčina bolesti kolena je v pozícii holennej kosti a lýtkovej kosti voči stehennej. Holenná kosť je zrotovaná a vytvára tlak na menisky, naťahuje väzivá a toto spôsobuje bolesti kolena. Následne je v kĺbe zhoršená schopnosť mazania a kĺb sa vydiera. Tlak spôsobený touto blokádou po čase môže spôsobiť poškodenie meniskov a natrhnutie väzív. Preto je veľmi dôležité napraviť tieto kosti do správnej pozície a uvoľniť tlak, tým sa bolesti zmiernia a koleno je schopné regenerácie. Veľa krát operácia nie je potrebná. No samozrejme ak sú menisky zničené či väzivá roztrhnuté je operácia vhodná.
Ďalšie príčiny sa môžu schovávať v dislokácii bedrového kĺbu, v rotácii pánvi a nesprávnej pozícii stavcov v krížovej oblasti a to hlavne L 3 a L 5.
Po napravení týchto blokád vo väčšine prípadov dochádza k ustúpeniu, alebo zmierneniu bolestí a zabráni sa ďalšiemu poškodeniu kolena.

Chrupavka a jej regenerácia.

Tieto rotácie a blokády po čase spôsobujú aj vydretie chrupavky. Môže sa užívať kĺbová výživa, ktorá je ale často krát neúčinná práve pre spomínané blokády, pretože tieto blokády spôsobujú aj nepriechodnosť živín do kolena.  U mladých ľudí je regenerácia vo viacerých prípadoch rýchla a môžu fungovať bez problémov. No aj u starších ľudí mi prax potvrdila, že to možné naozaj je, kde ortopéd potvrdil u 66 ročného pána čiastočné obnovenie chrupavky pod ultrazvukom po štyroch terapiách v priebehu štyroch mesiacov. Samozrejme tento pán začal po mojich odporúčaniach aj ľahko cvičiť.

Ako si tento stav udržať?

U ľudí ktorý pravidelne športujú a cvičia sa tento stav dá väčšinou udržiavať úspešne. Pomôže odstránenie chybného držania tela, či chybnej techniky cvičenia. A niekedy aj vyváženie stravy.
No u ľudí, ktorí nešportujú je dôležité, aby začali. V ich prípade je väčšinou hlavná príčina povolené svalstvo. Hlavne brušné svaly, svaly nôh a chrbta. No samozrejme je dôležité spevňovať celé telo, aby nevznikali svalové dysbalancie a nespôsobili ďalšie problémy. Tiež netreba zabúdať na stravu, lebo tá je pri spevňovaní svalstva najdôležitejšia, mala by byť vyvážená, pestrá a v dostatočnom množstve.

Bezplatná konzultácia

Kontaktujte nás a získajte viac informácií o Chiroworks

Infolinka: denne, 9:00 - 16:00 hod.
tel.: 0907 942 851
Klienti a urgentné prípady: volajte alebo píšte na VIP tel. číslo:
tel.: 0901 *** ***
19. 04. 2019

Sedenie za počítačom

Veľa ľudí v poslednej dobe našťasie už rieši techniku cvičenia️‍, ako správne dvíhať predmety atď., Málokto však rieši to, ako by mal sedieť v práci.
Zistite viac →
29. 06. 2023

Chiropraktik Poprad: získajte úľavu od bolestí pomocou jemnej terapie

Chiropraktik Poprad
Zistite viac →